Konserwacja i czyszczenie wyrobów z marmuru.

Kamień marmurowy poprzez swoją strukturę jest narażony na zabrudzenia. Celem uniknięcia uciążliwych plam na marmurze należy go poddawać systematycznej pielęgnacji.

 

Jak właściwie myć i konserwować marmur?

Powierzchnie marmurowe należy myć ciepłą wodą a po wyschnięciu przetrzeć suchą szmatką z miękkiego materiału. Do wycierania większych powierzchni poleca się używanie skórzanej irchy, która łatwiej usuwa smugi.

Co kilka miesięcy można czyścić powierzchnie marmurowe wodą z dodatkiem specjalnego środka myjącego, który wpija się do głębszych warstw kamienia.

Po zastosowaniu specjalnego środka czyszczącego marmur powierzchnię należy wysuszyć, a następnie jeszcze raz zakonserwować tym razem środkami na bazie wosku lub żywicy. Ten zabieg musimy wykonać gdy marmur został wyczyszczony przy użyciu środka lekko ścierającego. W takiej sytuacji jego powierzchnia jest całkowicie bez zabezpieczenia.

 

Właściwa konserwacja wyrobów z marmuru.

Do konserwacji marmuru warto stosować wosk bezbarwny, który nie zmieni naturalnego odcienia marmuru, a uwidoczni i ożywi jego strukturę. Zastosowanie wosku z dodatkiem pigmentu może zmienić powierzchnię marmuru, tworząc odcień nieco odmienny od jego naturalnej barwy.

Na rynku są dostępne specjalne środki do uszczelniania porów na powierzchni marmuru. Środki te są naprawdę dobrymi produktami zabezpieczającymi kamień przede wszystkim przed nasiąkaniem. Przy zastosowaniu tego typu uszczelniaczy powierzchnia kamienia musi być bezwzględnie wyczyszczona, ponieważ uszczelniacz tworzy na powierzchni kamiennej specjalną warstwę nie przepuszczającą wilgoci, a jednocześnie tworzy niepowtarzalny bezbarwny film. Hipotetyczne zabrudzenia pozostałe na marmurze będą widoczne przez warstwę bezbarwnego uszczelniacza i niestety nie będzie się ich dało usunąć prostymi zabiegami czyszczącymi. Celem usunięcia zabrudzeń pozostałych pod uszczelniaczem należy zastosować specjalne środki do marmuru, które posiadają właściwości lekko ścierające i usuwające bezbarwną powłokę uszczelniacza. Należycie zabezpieczony marmur jest łatwy do czyszczenia na mokro i nie wymaga ostrożności przy użytkowaniu.

 

Odzyskanie dawnego błysku kamienia marmurowego.

Jeśli mamy do czynienia z matową powierzchnią marmuru możemy zastosować specjalny środek, który ożywi powierzchnię kamienia. Tego typu środki nakłada się na kamień i po wstępnym zaschnięciu poleruje narzędziami kamieniarskimi uzyskując pożądany blask. Takie środki są dostępne w większych zakładach kamieniarskich lub punktach specjalizujących się w sprzedaży wyrobów marmurowych.

 

Środki konserwacji do kruchego marmuru.

Dokonując zakupu środka do konserwacji należy wziąć pod uwagę jaki rodzaj kamienia zamierzamy zakonserwować. Sporo marmurów dostępnych na naszym rynku jest bardzo kruchych. W takiej sytuacji wymaga się specjalnych środków do konserwacji. Zakłady kamieniarskie przy sprzedaży tego typu surowców informują klientów o sposobie konserwacji i polecają specjalne środki do pielęgnacji. Specyfiką tego typu płynów jest, utwardzanie miękkiej struktury kamienia przez utworzenie specjalnej przezroczystej, gładkiej, błyszczącej powłoki.

 

Usuwanie rys w marmurach.

W sytuacji gdy wyrób z marmuru uległ głębszemu zarysowaniu lub drobnemu uszkodzeniu można go naprawić przy użyciu tlenku cyny lub cyny. Środek ten jest również dostępny pod nazwą zwyczajową proszkowany kit. Po nałożeniu cyny i jej wyschnięciu należy powierzchnię rekonstruowaną marmuru zeszlifować tarczą szlifierską.

W przypadku bardzo głębokich uszkodzeń, należy wypolerować całą powierzchnię marmuru i ponownie zaimpregnować. Miejscowe szlifowanie kamienia może spowodować, że wyszlifowana powierzchnia będzie się znacznie różniła od reszty powierzchni marmuru co wynika z tego, że pozostała powierzchnia mogła mieć zmiany wynikające z eksploatacji i naturalną zmianę odcienia pod wpływem słońca. Dlatego polerując powinno się wyznaczyć punkty załamań np. ściany czy schodów, aby ewentualne zmiany barwy nie rzucały się za bardzo w oko. W przypadku sporych uszkodzeń powinno się wymienić cały element marmurowy.

 

W jaki sposób zlikwidować tłuste plamy i rdzę.

W przypadku gdy na powierzchni kamienia pojawią się plamy z kawy czy herbaty to należy przygotować roztwór utlenionej wody z odrobiną amoniaku. Do usuwania plam z margaryny czy oleju roślinnego lub środków do pielęgnacji ciała używamy kredy do malowania, wapna gaszonego lub zwykłej mąki. Co jakiś czas należy ściągnąć proszek i nałożyć nowy, zostawiając na około dobę. Po tym zabiegu powierzchnię marmuru należy przemyć wodą z roztworem detergentu do czyszczenia kamienia marmurowego. W sytuacji gdy tłuste plamy nie zeszły w dalszym ciągu należy zastosować specjalny płyn na bazie acetonu azylu octanu. Podczas czyszczenia takimi środkami należy bezwzględnie zachować szczególną ostrożność, ponieważ takie środki bywają groźne dla skóry i dla dróg oddechowych.

Na powierzchniach marmurowych często można spotkać zanieczyszczenia z rdzy, które powstają podczas kontaktu powierzchni marmuru z elementami metalowymi typu metalowe nóżki, gwoździe i tym podobne. W takiej sytuacji należy użyć odrdzewiacza, ale nie należy pozostawić go za długo na powierzchni marmuru.

Podsumowując należy zauważyć, iż marmur prawidłowo zakonserwowany jest bardzo wdzięcznym materiałem do czyszczenia i pielęgnacji i jeśli będziemy o niego dbać nie będzie wymagał w ogóle stosowania wyżej opisanych drastycznych zabiegów.