Parapety-krótkie kompendium wiedzy jak i kiedy należy je zamawiać, na co zwrócić uwagę przy wyborze koloru i materiału oraz na co zwrócić uwagę przy ich montażu.

Funkcja parapetów

Parapety to istotny element każdego budynku który wpływa nie tylko na jego estetykę ale ma również kluczowe znaczenie funkcjonalne. Jeśli chodzi o funkcje estetyczną  to parapet stanowi rodzaj estetycznego wykończenia  w przypadku parapetów zewnętrznych jak i wewnętrznych. Ma też funkcję praktyczną bo stanowi rodzaj półki okiennej.

Prawidłowy dobór parapetów

-kolor-dobierając parapety kierujemy się gustem jak i spójnością kolorystyczną elewacji i ram okiennych w przypadku parapetów zewnętrznych i kolorem ścian i ram okiennych w przypadku parapetów wewnętrznych

-wymiary-prawidłowo zwymiarowany parapet powinien wystawać ponad krawędzie okien na szerokości ok. 1-2 cm zaś poza obrys ścian elewacji i ścian wewnętrznych ok. 3-4 cm. W przypadku parapetów zewnętrznych nie powinno się stosować zbyt dużej szerokości parapetu poza obrys elewacji gdyż padający deszcz odbija się wtedy od powierzchni parapetu i chlapie na szyby okienne.

W przypadku parapetów zewnętrznych stosuję się na dolnej krawędzi po długości tak zwany kapinos który powoduję iż woda nie spływa po elewacji ale skapuje w miejscu wykonania rowka odcinającego - kapinosa.

-materiały-na rynku istnieje wiele materiałów z których produkuje się parapety. Do najpopularniejszych należą granity, marmury, konglomeraty, blachy stalowe, blachy aluminiowe, pcv.

Kiedy zamawiać parapety?

Parapety należy zamawiać najlepiej po montażu okien i wstępnym położeniu elewacji aby dokładnie dobrać głębokość parapetów w zależności od faktycznie położonej elewacji ale przed położeniem tynków. Jest to szczególnie istotne w przypadku remontów budynków starszych w których nie zawsze ściany były równe i głębokość parapetów może być różna w poszczególnych oknach. W przypadku nowych budynków problem ten nie jest tak istotny.

Montaż parapetów

Parapety powinny być zamontowane z uwzględnieniem kilku istotnych elementów:

-prawidłowe ułożenie parapetów-powinny być zamontowane z około 2% spadem od krawędzi ścian

-montaż z minimalizacją mostka cieplnego-prawidłowo zamontowane parapety powinny wchodzić pod krawędź okna ok. 1-1,5 cm a pod resztą przestrzenni należy zastosować materiał izolacyjny jak pianki czy wełny które ograniczą przenikanie ciepła.

-prawidłowy dobór klejów i pianek montażowych- szczególnie jest to istotne w przypadku parapetów kamiennych jak granitowe, marmurowe czy z konglomeratu. Należy dobrać kleje i pianki specjalistyczne do kamienia aby nie powodowały przebarwień w kamieniu. Dobierając kleje i pianki należy również brać pod uwagę ich odporność na warunki atmosferyczne-jest to szczególnie istotne w przypadku parapetów zewnętrznych.

Koszty ceny parapetów

Różne materiały, różne kolory i różne ceny. Rynek parapetów oferuje wiele ciekawych rozwiązań jeśli chodzi o dobór materiałów w zależności od zasobności portfela inwestora. W ostatnich latach na szczególną uwagę zasługują parapety kamienne szczególnie parapety granitowe które oprócz walorów trwałości oferują również przystępne ceny wcale nie odbiegające od ich zamienników z innych materiałów. Oczywiście można wybrać kamienie z gatunków tańszych jak i droższych ale kamień naturalny gwarantuje nam ponadczasowość przy jednoczesnym modernistycznym spojrzeniu na aktualnie panujące trendy w doborze parapetów. Oprócz tego są materiałem w stu procentach ekologicznym.